bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Wideo

  • 14 października 2021
  • wyświetleń: 18103

[WIDEO] Nerwowa sytuacja na obwodnicy i paniczne hamowanie

Zarejestrowana sytuacja miała miejsce w czwartek, 14 października na S-1 w Bielsku-Białej. Na jezdni w kierunku Żywca, kilkaset metrów przed węzłem Lipnik ktoś zgubił ładunek w postaci najprawdopobniej suchych gałęzi. Nad tym filmem postanowiliśmy pochylić się trochę dłużej.Autor filmu: Bielskie Drogi + nadesłane przez czytelnika Krystiana

Pierwsze nagranie pochodzi z kamery naszego redakcyjnego kolegi, który celowo nie podjął próby hamowania i postanowił objechać przeszkodę, która w kamerze pojawia się odrobinę szybciej niż przed oczami kierowcy (kamera jest zamontowana z prawej strony przedniej szyby i dostawczak trochę dłużej przysłaniał kierowcy pole widzenia niż może to wynikać z zapisu kamery). Po pierwsze nie zdołałby wyhamować, po drugie liczył się z pojazdami jadącymi za nim. Ominięcie przeszkody obeszło się płynnie i bez zbędnych ekscesów.

Drugie nagranie pochodzi z kamery czytelnika, który zarejestrował (w naszym odczuciu) klasyczne paniczne hamowanie bez jakiegokolwiek pomyślunku. Kierowca jadący przed Peugeotem podczas gwałtownego hamowania wpadł w poślizgi i o mało co nie skończył jazdy na barierkach energochłonnych. Udało się mu wprawdzie ominąć przeszkodę, jednak był to bardziej łut szczęścia, niż kwestia planowania swoich manewrów. JEgo gwałtowne hamowanie spowodowało spore zamieszanie na obwodnicy i kierowca Peugeota także musiał się nieźle nagimnastykować żeby nie "narobić dziadostwa".

Trzeba szybko oszacować ryzyko!

Czasem lepiej najechać na niegroźną przeszkodę (z taką mamy tutaj styczność) i nieznacznie uszkodzić samochód, niż panikować i bez zastanowienia awaryjnie hamować. Każde gwałtowne wytracenie prędkości na drodze szybkiego ruchu wiąże się z ryzykiem kolizji lub poważnego wypadku, nawet jeśli wszyscy trzymają przepisowy dystans wynoszący w przybliżeniu połowę prędkości (np. przy 100km/h powinniśmy zachować min. 50m odstępu). A jak tym dystansem jest w praktyce każdy wie...

Nerwowa sytuacja na obwodnicy i paniczne hamowanie


Zachęcamy do obejrzenia innych filmów nadsyłanych przez użytkowników, które można zobaczyć w dziale WIDEO. Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcamy do subskrypcji kanału YouTube Bielskie Drogi. Chcesz przesłać do nas film i podzielić się nim z innymi kierowcami? - Zapraszamy do kontaktu.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.