bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Informacje

  • 13 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 420

Jak ważne jest oznakowanie ulic i ich numeracja?

Materiał partnera:

Tablice zawierające nazwy ulic lub numery domów towarzyszą mieszkańcom dużych i niewielkich miejscowości każdego dnia. Z całą pewnością przydadzą się wtedy, gdy poszukujemy konkretnego adresu. Konieczność zastosowania tablic została uregulowana w przepisach, natomiast niedopełnienie takiego obowiązku może się spotkać z konsekwencjami. Dlaczego identyfikacja wizualna w mieście odgrywa tak duże znacznie? W jaki sposób można wykorzystać aplikację Google Maps w celu zwiększenia komfortu poruszania się pieszo?

Jak ważne jest oznakowanie ulic i ich numeracja?


Dotarcie do celu dzięki Google Maps

Nowoczesne rozwiązania informatyczne pojawiły się już w wielu aspektach naszego życia. Dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju aplikacji, możemy między innymi dokonywać wygodnych zakupów, bez konieczności opuszczania własnego domu lub też bez problemu trafić w interesujące nas miejsce. Google Maps z powodzeniem może zastąpić tradycyjną, papierową mapę. Rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością z uwagi na możliwość szybkiego wyznaczenia trasy w dowolne miejsce oraz przeanalizowanie czasu trwania podróży. Dodatkowym atutem Google Maps jest fakt, że jest to aplikacja dedykowana wszystkim smartfonom, przez co przy zakupie nowego urządzenia, mapy mamy od razu zainstalowane na swoim telefonie.

Nawigacja nie jest jednak narzędziem przeznaczonym wyłącznie dla zmotoryzowanych użytkowników. Aplikacja Google pozwala również na planowanie tras pieszych, co może znaleźć zastosowanie przy pojawieniu się konieczności odnalezienia konkretnego budynku lub ulicy, albo też zwiedzania nowych miejsc podczas wakacyjnych podróży. Dodatkowo w aplikacji znaleźć można jeszcze jedną, przydatną funkcjonalność. Użytkownik może udostępnić swoją lokalizację innemu, dzięki czemu łatwiej będą oni mogli odnaleźć się ze sobą na terenie miasta. Wszystkie te elementy w znaczący sposób pozwalają zwiększyć komfort poruszania się po terenie dużych miast i niewielkich miejscowości, szczególnie jeśli znajdujemy się w nich dopiero po raz pierwszy.

Identyfikacja wizualna w mieście - poruszanie się pieszoW dotarciu do celu pomagają również znajdujące się przy ulicach oraz na elewacjach budynków tablice emaliowane. Ich obecność wymuszona jest przepisami prawa. Tabliczki z nazwami ulic, należą do jednego z komponentów Systemu Informacji Miejskiej. W jego skład wchodzą wszelkie elementy ujednolicone pod względem wizualnym, architektonicznym i konstrukcyjnym, będące nośnikami przekazującymi informacje o charakterze miejskim. Zakres treści może więc obejmować zarówno nazwy ulic, numerację budynków, adresy, schematy komunikacyjne lub rozkłady jazdy.

Obowiązki nie ciążą jednak wyłącznie na władzach miasta lub gminy. Prawo geodezyjne i kartograficzne w swoich zapisach stanowi bowiem, że właściciele nieruchomości zabudowanych oraz inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, mają obowiązek umieszczenia odpowiedniej tabliczki adresowej. Powinna ona znaleźć się w widocznym miejscu na ścianie frontowej. Oprócz numeru na tabliczce musi figurować również nazwa ulicy lub placu, a jeżeli w danej miejscowości takie elementy nie występują, wskazana powinna zostać nazwa miejscowości. Niedopełnienie takiego obowiązku może skutkować nałożeniem kary grzywny, wynikającej z Kodeksu wykroczeń.

Warto zadbać o należyte oznaczenie ulic oraz nieruchomości nie tylko z punktu widzenia zwiększenia prostoty i komfortu podróżowania po mieście. Trzeba bowiem pamiętać, iż z tablic korzystają również służby ratownicze lub porządkowe. W przypadku pożaru lub konieczności przetransportowania osoby chorej na teren szpitala, każda minuta ma ogromne znaczenie.

Do oznakowania ulic lub budynków, najczęściej wykorzystuje się tablice emaliowane. Znalazło to uzasadnienie przede wszystkim w ich wysokiej trwałości. Są one odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu nawet po wielu latach użytkowania nie ma potrzeby ich wymiany. Ponadto cechują je wysokie walory estetyczne, dzięki temu oprócz funkcji informacyjnej, stanowią one także interesujący element miejskiej infrastruktury.

Tablice emaliowane nabyć można w wielu miejscach. Warto jednak skorzystać z usług sprawdzonych pracowni, wykonujących oferowany przez siebie asortyment z wysokiej jakości materiałów. Zakład emalierski Emalkent posiada wieloletnie doświadczenie w branży, a stosowana technika wykonywania tablic, pozwala uzyskać wysoką precyzję oraz unikalny charakter końcowego produktu.