bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 14 września 2023
  • wyświetleń: 4118

[FOTO] Budowa obejścia Węgierskiej Górki coraz bliżej ukończenia. Za nami finalne przebicie tunelu

Bezpieczniej dla mieszkańców i kierowców, sprawniej i bez konieczności przejeżdżania przez osiedla mieszkaniowe - taki jest cel budowy drogi ekspresowej S-1 na odcinku Przybędza-Milówka, czyli obwodnicy Węgierskiej Górki. Długo wyczekiwana przez mieszkańców regionu inwestycja jest coraz bliżej ukończenia. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda uczestniczył w czwartek w operacji finalnego przebicia ostatniej nawy w tunelu drążonym w masywie Baraniej Góry.

Budowa obejścia Węgierskiej Górki coraz bliżej ukończenia. Za nami finalne przebicie tunelu - 14.09.2023 · fot. Marcin Kaproń


Budowa S-1 na odcinku obwodnicy Węgierskiej Górki to jedno z kluczowych przedsięwzięć objętych rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych.

Obwodnica Węgierskiej Górki liczy 8,53 km. Wartość inwestycji to blisko 1,4 mld zł.

- Dzięki zaangażowaniu środków budżetowych wkrótce obwodnica Węgierskiej Górki, tak potrzebna inwestycja, będzie gotowa. To ogromna korzyść przede wszystkim dla mieszkańców, którzy odetchną z ulgą i będą mogli bezpiecznie poruszać się po swoich miejscowościach. To także korzyść dla kierowców, którzy sprawnie włączą się w ruch tranzytowy na trasie S-1 i ominą centra miejscowości - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Minister podkreślił, że po ukończeniu inwestycji i połączeniu dwóch odcinków drogi ekspresowej będziemy jechać dużo bezpieczniejszą drogą, z większą dozwoloną prędkością. - Cały południowy odcinek S-1 będzie przejezdny już w 2025 roku - zaznaczył Puda.

- To kolejny milowy krok w stronę społeczno-gospodarczego rozwoju regionu. Po okresie zaawansowanych prac dzisiaj możemy cieszyć się z następnej inwestycji, która ukazuje, jak efektywnie zmienia się infrastruktura drogowa w województwie śląskim, wysuwając na pierwszy plan bezpieczeństwo i oczekiwania mieszkańców oraz komfort podróży - mówi o przebiciu ostatniej nawy drugiego tunelu na S-1 Przybędza-Milówka wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

S-1 Pyrzowice-Zwardoń częścią korytarza Transeuropejskiej Sieci TransportowejS-1 jest ważną trasą nie tylko dla Polski. Znajduje się w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej. Łączy A1 w Pyrzowicach ze słowacką granicą w Zwardoniu. Przedłużeniem drogi ekspresowej S-1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina-Skalite.

Inwestycja S-1 na odcinku Przybędza-Milówka zlokalizowana jest na terenie województwa śląskiego, w powiecie żywieckim, na terenie gmin: Radziechowy Wieprz, Węgierska Górka, Milówka.

Przebicie drugiej nawy tunelu pod masywem Baraniej Góry zakończyło etap drążenia wszystkich tuneli. Pod koniec czerwca przebito pierwszą nawę, co zakończyło drążenie tunelu w kierunku Zwardonia.

S-1 z dofinansowaniem unijnymBlisko 441 mln zł wyniesie dofinansowanie ze środków UE na budowę innego odcinka drogi S-1 węzeł Oświęcim- węzeł Suchy Potok w ramach projektu Budowa drogi ekspresowej S-1 odc. Kosztowy-Bielsko-Biała.

Wsparcie inwestycji drogowych w perspektywie 2021-2027W programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027, w obszarze infrastruktury transportu drogowego priorytetem jest dokończenie realizacji korytarzy drogowych znajdujących się w Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T).

Ponadto wsparcie będą mogły uzyskać inwestycje, które polegają na budowie i rozbudowie dróg pozwalających na powiązanie krajowej sieci drogowej z TEN-T. Dotyczy to także budowy obwodnic na drogach krajowych i ekspresowych, których zadaniem jest odciążenie miejscowości od nadmiernego ruchu drogowego.

O dofinansowanie z FEnIKS będą mogły ubiegać się projekty polegające na budowie lub przebudowie autostrad, dróg ekspresowych i pozostałych dróg krajowych.

Wsparcie będzie dotyczyć inwestycji w całym kraju. Głównym beneficjentem będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.