bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 30 listopada 2022
  • 1 grudnia 2022
  • wyświetleń: 8146

Gilowice: 2,5 roku więzienia za pozbawienie życia dwóch osób

Dzisiaj sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok skazujący 69-letniego sprawcę spowodowania wypadku drogowego, w którym zginęła ciężarna kobieta i jej kilkuletnie dziecko. Do tragicznego zdarzenia doszło 2 lata temu na terenie powiatu żywieckiego. Kierujący osobowym Hyundaiem potrącił śmiertelnie dwie piesze. Z takim wyrokiem nie zgadza się rodzina ofiary. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Tragiczny czwartek na drogach Żywiecczyzny · fot. OSP Gilowice + nadesłane przez czytelników


Tragiczne zdarzenie miało miejsce 22 października 2020 roku po godzinie 15 w Gilowicach na ulicy Zakopiańskiej (DW946 Żywiec - Sucha Beskidzka). 69-letni kierujący Hyundaiem utracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechał do przydrożnego rowu, następnie po uderzeniu pojazdem w drzewo potrącił dwie piesze. 3-letnia dziewczynka, w stanie bardzo ciężkim, śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego została przetransportowana do szpitala, w wyniku poniesionych obrażeń zmarła niespełna tydzień później. Natomiast jej 36-letnia matka pomimo wysiłku ratowników medycznych, którzy podjęli reanimację, zmarła na miejscu. 69-latek był trzeźwy i miał uprawnienia do kierowania. W śledztwie ustalono, że sprawca wypadku, Krzysztof S. poruszał się z prędkością 67 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h.

W kwietniu br. Sąd Rejonowy w Żywcu skazał mężczyznę na karę 2,5 roku pozbawienia wolności za przestępstwo z art. 177 § 2 kodeksu karnego - spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Za to przestępstwo ustawa karna przewiduje tzw. widełki; od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec skazanego także środek karny w postaci 6-letniego zakazu prowadzenia pojazdów i wypłatę nawiązki w wysokości 30 tys. zł na rzecz najbliższych ofiar. Strony zaskarżyły wyrok, nie zgadzając się z orzeczeniem żywieckiego sądu rejonowego. Sąd apelacyjny utrzymał wyrok 2,5 roku więzienia w mocy, nie zaostrzając kary wymierzonej przez sąd I instancji.

Z takim rozstrzygnięciem apelacji nie zgadza się mąż i ojciec ofiar, a oskarżyciel publiczny zapowiedział złożenie wniosku o kasację.

rosz / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.